SLO | EN

Cilji in kompetence

Raziskovati z izbranimi metodami s področja kvantitativnih financ. Analizirati kompleksne situacije in procese. Uporabiti ustrezne metode kvantitativnih financ za reševanje praktičnih poslovnih problemov. Uporabiti ustrezne pristope za poslovno odločanje v pogojih negotovosti in tveganja.

Vsebina

Predmet obravnava pomembnejše teme s področja kvantitativnih financ. Mednje sodijo: - Osnove finančne ekonometrije - Modeliranje nestanovitnosti - Modeliranje izbranih oblik finančnih tveganj - Empirične lastnosti cen finančnih instrumentov - Napovedovanje cen finančnih instrumentov

Metode poučevanja in učenja

Predavanja. Študijski primeri. Aktivno raziskovalno delo, diskusija. Reševanje problemov.

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Znanje in razumevanje Študent ? Znanje: pridobi poglobljeno in sistematično razumevanje o kvantitativnih vidikih raziskovanja. Zna uporabljati pridobljeno raziskovalno znanje, ko raziskuje poslovne procese ter gospodarske razmere v ekonomiji, tako da je izide mogoče objavljati. ? Etika: zna analizirati in upravljati etične dileme pri kvantitativni analizi v raziskovanju. Je sposoben delovati z drugimi, da bi oblikovali rešitve pri skupinskem reševanju problemov. ? Metodologije: pridobi celovito razumevanje kvantitativnih metod v raziskovanju na področju ekonomije in poslovnih ved, ki mu omogočajo tako teoretično nadgradnjo kot uporabo pri raziskovanju kompleksnih ekonomsko poslovnih pojavov. Kognitivne/Intelektualne veščine Študent ? Analiza: kritično zna opraviti analizo in upravljati kompleksnosti pri kvantitativnem raziskovanju poslovno ekonomskih pojavov. ? Sinteza: zna povezovati pristope, na način, ki lahko prispeva k razvoju metodoloških pristopov na področju kvantitativnih raziskav v praktičnih problemskih situacijah, predvsem pri uporabah obravnavanih metod in pristopov v ekonomski in poslovni praksi. ? Aplikacija: pri reševanju problemov zna delovati neodvisno in izvirno. Ključne/prenosljive veščine in spretnosti Študent ? Učni viri: lahko uporablja celovit nabor učnih virov. ? Samoevalvacija: zna samo-oceniti in evalvirati svoje delovanje in dosežke in delovanje drugih, z namenom doseganja izboljšav. ? Management informacij: se je sposoben kompetentno in samostojno lotiti raziskovalne naloge. ? Avtonomija: kot študent je neodvisen in samokritičen; se je sposoben strokovno razvijati. ? Kominukacija: zna jasno in učinkovito prenašati informacije specialistom in nespecialistom, pri čemer razume njihove praznine v razumevanju. Sposoben je delovati kot priznan in uspešen svetovalec. ? Reševanje problemov: se lahko samostojno strokovno razvija. Ima sposobnost ustvarjalnega razmišljanja . Je sposoben kvantitativnega in kvalitativnega presojanja. Praktične veščine Študent ? Uporaba sposobnosti: je sposoben delovati v kompleksnih in nenapovedanih, posebnih okoliščinah, ki se lahko pojavijo v raziskovanju družbenih in ekonomskih pojavov in v poslovnih raziskavah. Zna uporabljati analitična orodja v poslovni praksi. ? Avtonomija pri uporabi sposobnosti: v kompleksnih in neznanih situacijah je sposoben profesionalno ter odgovorno delovati.

Temeljni literatura in viri

Študenti bodo dobili nabor člankov, ki pokrivajo posamezna poglavja. Students will be supplied with selected papers, which cover the topics of the course.

  • red. prof. ddr. TIMOTEJ JAGRIČ, univ. dipl. ekon.

  • Ustni izpit: 50
  • Seminarska naloga: 50

  • : 8
  • : 172

  • slovensko
  • slovensko

  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE - 1.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE - 2.