SLO | EN

Cilji in kompetence

Cilj predmeta je slušatelju približati sodobne pristope k poznavanju in analizi trendov v mednarodnem realnem in finančnem okolju v nadaljevanju pa preko primerov in poglobljenih analiz podati pregled aktualnih gibanj. Prenesljive/ključne spretnosti in drugi atributi: Razumevanje in uporaba obravnavane tematike z zmožnostjo analize problemov in sistemskega razmišljanja.

Vsebina

Vsebina predmeta je usmerjena v dve področji, ki se smiselno integrirata v uporabno celoto. Na eni strani slušatelj spozna najpomembnejše pojme s področja mednarodnih gospodarskih gibanj z vidika realnega sektorja ter področje globalnega finančnega okolja kot njegovega komplementarnega dela. Ob tem spozna pojme kot so gospodarska rast, cene, zaposlenost, realni in finančni trgi, mednarodni tokovi kapitala, plačilna bilanca, obrestne mere, deželno tveganje, valutna razmerja, ipd, na drugi strani pa spozna osnovna orodja in instrumente ekonomske analize, ki mu omogočajo analizo glavnih makroekonomskih indikatorjev, njihove funkcijske odvisnosti in v končni fazi napovedovanje smeri gospodarskih realnih in finančnih gibanj.

Metode poučevanja in učenja

Klasična predavanja AV predstavitve Obravnava primerov Aktivno skupinsko delo

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Znanje in razumevanje: Raven znanja: Študent pridobi poglobljeno in sistematično razumevanje področja globalnih gospodarskih gibanj. Pri delu je sposoben uporabe specifičnih teorij s področja makroekonomske analiza in ekonomske politike ter raziskav na tem področju (razume znanstvene članke in jih zna uporabiti). Raven etike: Študent se zaveda etičnih dilem in obvlada proaktivni pristop v iskanju rešitev teh dilem v sodelovanju z drugimi. Metodologija discipline: Študent pridobi zadosten vpogled v razumevanje osnovnih tehnik analize globalnih gospodarskih gibanj, ki jih lahko aplicira na svoje vsakdanje delovno področje. Kognitivne/Intelektualne veščine Raven analize: Študent zna kritično analizirati kompleksna in tudi nasprotujoča si področja znanja ter pojasniti rezultate kritične analize. Raven sinteze: Zna kritično sintetizirati informacije, na način, ki je lahko inovativen in vidi uporabno vrednost znanja ali procesov. Raven vrednotenja: Obvlada znanje (specifičnega področja, ki ga navedemo), kar mu omogoča kritično presojo raziskav, znanj in metodoloških pristopov in utemeljevanje različnih (alternativnih) pristopov. Raven uporabe: Izkazuje samostojnost in izvirnost v reševanju problemov. Je samostojen pri načrtovanju in izvajanju nalog na strokovni ravni ter zna sprejemati odločitve v kompleksnih in nepredvidljivih situacijah Ključne/prenosljive veščine in spretnosti Raven uporabe učnih pripomočkov: Obvlada uporabo celotne palete učnih pripomočkov. Raven avtonomnosti: Znanje osvaja samostojno in samokritično. Zna usmerjati učni proces pri drugih, pri sebi zna razbrati področja, na katerih bi se moral še razvijati. Raven reševanja problemov: Obvlada samostojno učenje, potrebno za nadaljevanje strokovnega razvoja. Zna uporabiti strokovno znanje drugih, kjer je to smiselno in potrebno. Praktične veščine: Reven strokovnosti v uporabi specifičnih tehnik: Obvlada znanje stroke, deluje tekoče (uglajeno), natančno in učinkovito. Zna uporabiti veščine ali razviti nove veščine in/ali procedure za nove okoliščine.

Temeljni literatura in viri

Krugman, P, Obstfeld, M, (2012); »International Economics, theory&policy«, Pearson Ed. Bajt, A., Štiblar, F. (2002);«Ekonomija, ekonomska analiza in politika«, GV založba. Eiteman, David (2011);Multinational Business Finance. Melvin, M., Husted, S. (2001), International Economics, Addison Wesley Longman. Prosto dostopne baze podatkov: Eurostat, IMF, WB, etc Prosto dostopna aktualna literatura strokovnega in znanstvenega značaja (revije, članki, ipd)

  • red. prof. dr. ŽAN JAN OPLOTNIK, univ. dipl. ekon.

  • : 8
  • : 172

  • slovensko
  • slovensko

  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE - 1.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE - 2.