Plačevanje šolnin na študijskih programih Univerze v Mariboru
V skladu z 72.a členom
Zakona o visokem šolstvu (ZViS) Univerza v Mariboru
državljanom Republike Slovenije in
državljanom držav članic Evropske unije šolnine ne zaračunava za redni študij v okviru študijskih programov prve in druge stopnje z javno veljavnostjo, ki se izvajajo kot javna služba.
Enako kot državljani RS in EU se obravnavajo tudi
državljani Norveške, Islandije, Liechtensteina in
Švice ter
državljani držav, s katerimi ima RS podpisane protokole o sodelovanju na področju izobraževanja (i. e.
Črna gora, Kosovo, Severna Makedonija, Bosna in Hercegovina ter
Srbija).
Ne glede na prejšnji odstavek pa se državljanom vseh omenjenih držav
šolnina zaračuna, če imajo že
doseženo izobrazbo, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe, pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani, oziroma še nimajo dosežene izobrazbe, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe, pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani, in jim je
prenehal status študenta v skladu s 70. členom Zakona o visokem šolstvu na prejšnjem študijskem programu.
Ne glede na prejšnji odstavek se državljanom Republike Slovenije in državljanom članic Evropske unije na vzporednem rednem študiju po študijskih programih prve in druge stopnje, v katerega se je študent vpisal na vpisna mesta za vzporedni študij, šolnina ne zaračuna, če je študent že vpisan v študijski program, po katerem doseže raven izobrazbe, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe, pridobljene po študijskem programu vzporednega študija. Prav tako se šolnina ne zaračunava, če je študent že izkoristil pravico, da lahko enkrat v času študija ponavlja letnik ali spremeni študijski program ali smer zaradi neizpolnitve obveznosti v prejšnji smeri ali študijskem programu, pa se je vpisal v višji letnik, kot je že bil vpisan na isti stopnji študija.
Državljani držav nečlanic Evropske unije morajo plačati šolnino v skladu s Pravilnikom o šolninah in bivanju v javnih študentskih domovih za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce v Republiki Sloveniji.
Od študijskega leta 2021/22 dalje se
državljani Velike Britanije vpisujejo kot državljani držav nečlanic Evropske unije in je za njihov študij
predvideno plačilo šolnine. Višina šolnine za Slovence brez slovenskega državljanstva in državljane držav nečlanic Evropske Unije – tujce je določena z višino šolnine za državljane Republike Slovenije za posamezen študijski program za izredni študij.
Oseba, ki ji je status študenta prenehal zaradi izpisa iz študijskega programa oziroma smeri, se v ta študijski program oziroma smer lahko znova vpiše. Za študij iz prejšnjega stavka se skladno s šestim odstavkom 77. člena Zakona o visokem šolstvu zaračuna šolnina.