Začetna stran > Aktualno > Kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost

Kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost

Datum objave: 2. 10. 2023

​​​​​

Na dogodku je zbrane najprej nagovoril Sebastijan Frumen, vodja Oddelka za izobraževanje in študij, ki je študentom_kam predstavil, da organiziramo tudi obštudijsko dejavnost, ki je kreditno ovrednotena s 3 ECTS točkami. V kolikor se jim te obveznosti priznajo v okviru študijskega programa, v katerega so vpisani, se priznane obveznosti in ECTS kreditne točke vštejejo v skupno število ECTS kreditnih točk študijskega programa, potrebnih za napredovanje po programu. V nasprotnem primeru se kreditno ovrednotena obštudijska dejavnost (KOOD) navede kot dodatno opravljena študijska obveznost študentov_k, ki se jim vpiše v njihovo evidenco individualnih obveznosti (je kasneje navedena v prilogi diplome) in ne vpliva na število ECTS kreditnih točk, potrebnih za napredovanje v višji letnik. Študenti_ke si v tem primeru, glede na čas, ki ga jim študij dopušča, lahko izberejo in opravijo tudi več učnih enot.


Zbranim pove, da se letos lahko izbira med kar 79 učnimi enotami s področij športa, kulture, umetnosti, ekonomije, človekovih pravic in še drugih področij.  V nabor pa je prvič  vključeno tudi večje število učnih enot s področja zelenih in digitalnih vsebin, saj si Univerza v Mariboru v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) prizadeva študente opremiti z znanjem in kompetencami za trajnostni razvoj in trajnostni način življenja.


Razpis je objavljen tudi na moja.um.si.


Uč. vešč. Peter Sitar izvaja več učnih enot s področja športa. Študentom_kam sporoča, da so vse športne vsebine glede termina izvajanja zelo prilagodljive, saj termin izvedbe prilagodi študentom_kam in ga določi v skupnem dogovoru z njimi.


Natančneje predstavi KOOD Alpsko smučanje, ki zaradi vremenskih omejitev poteka takrat, ko je na Pohorju dobra snežna podlaga. Pove, da so v lanskem študijskem letu večinoma smučali na Areškem Pohorju, do katerega poteka tudi dobra avtobusna povezava. Kot pri vsakem učnem načrtu pa je tudi tukaj nekaj predavanj, v katerih prijavljenim predstavi nekaj teoretičnih vsebin. 

​​​Zasneženo pobočje Pohorja.

Smučarja Tina Maze in Ivica Kostelić.

​Predstavi tudi KOOD Pohodništvo, kjer izpostavi eno izmed svojih ljubših lokacij na Lovrenških jezerih, kamor vedno radi zahajajo. Včasih gredo tudi na obronke Kozjaka in do »šteng« pri Piramidi. 

Pohod na Lovrenška jezera.


Ure odbojke včasih potekajo na Mariborskem otoku, kjer igrajo »beach volley«, kar še dodatno popestri igro.


V okviru KOOD Aktivnosti na vodi veslajo tudi čez rečne doline.

​​Prikaz veslanja na Dravi.

Aktivnosti na Dravi - vesljanje in supanje.

Omeni, da so med športnimi dejavnostmi na voljo še tenis, nogomet, košarka, plavanje ipd.


Ke​r se članice UM nahajajo na več lokacijah, se v primeru dovolj izkazanega dovolj interesa, te vsebine izvajajo tudi tam, ne samo v Mariboru.


Želi si, da bi študenti_ke na aktivnostih bili prisotni_e večji del 60 ur, vendar razume, da se to vedno ne izide.


Vtisa dveh študentov, ki sta se športnih aktivnosti udeležila v preteklih letih:

Študent Rene, se je udeležil odbojke, ki jo je sicer treniral že prej in se z njo tudi rekreativno ukvarja. Pove, da se program prilagodi tistim, ki so »najslabši« oz. brez znanja. Za dobro skupine, vsi skupaj, odlično sodelujejo. Strah, da ne bi opravili tega predmeta, če niste dovolj dobri, je popolnoma odveč, saj je uč. vešč. Peter Sitar zelo dober in pri njem pridobite nove kvalitete, znanja in motorične spretnosti. Vse prisotne spodbuja k udeležbi, da se sedaj, po koncu mature, ko več ni več obvezne športne vzgoje, vključite v športne aktivnosti in vnesete del športa v vaš vsakdan. Iz izkušenj pravi, da se je dobro razgibati po večurnem sedenju v predavalnici. Vsem močno priporoča udeležbo s kakšnim prijateljem. Načeloma se teh športnih učnih enot udeležujejo tisti, ki so odprti in jih ta športna aktivnost veseli.


Oliver, študent sociologije, je obiskoval tenis. Za to obštudijsko dejavnost se je odločil, ker ne more živeti brez športa. Obštudijska dejavnost je tako idealna priložnost za druženje. Za tenis pravi, da je v okviru učne enote zelo cenovno ugoden, saj so plačali samo 50 € za 30-kratni najem igrišča. Veselilo ga je spoznati tudi nove ljudi, s katerimi si deli veselje do tenisa. Tam so bili vsi, od čistih začetnikov kot tudi tisti malo bolj izkušeni. Nekateri so v roke prvič prijeli lopar, vsi pa so se veliko naučili. Dobivali so se po 2-krat tedensko.


Izr. prof. dr. Borut Holcman iz Pravne Fakultete UM vsem zbranim najprej začeli en človeško-pravičniški pozdrav.


Pove, da izvaja KOOD Izobraževanje za človekove pravice, ki je bil v preteklih letih zelo obiskan. Omeni, da je zdrav duh v zdravem telesu super, ampak smo dolžni graditi tudi duha odgovornosti in pravičnosti.


V preteklosti so se povezali z Agencijo Evropske unije za temeljne pravice, sodelujejo pa tudi z nevladno organizacijo za človekove pravice iz Švice.


Izpostavi datum 10. december, ko vsako leto obeležujemo Dan človekovih pravic, ki naslavlja pomembne tematike.


Izobraževanje za človekove pravice.


​Letošnji slogan njegove učne enote je Imam/o pravico vedeti!

  • Imam pravico vedeti katere dolžnosti imam.

Kaj pomeni, da imam pravico vedeti?

  • Sem odgovoren, svoboden in skrbim za razvoj lastne osebnosti.
  • Kako bom s to pravico upravljal?
  • Kako bom pošteno igral tenis, odpeljal slalom, če obstajajo lažje poti?

Moja pravica preneha tam, kjer se začenja pravica drugega.

Najpomembnejše: imam pravico se zavedati, biti svoboden in enakopraven.

  • To ne pomeni, da smo vsi enaki. Lahko pa smo enakopravni.

KOOD Izobraževanje za človekove se izvaja izključno na daljavo, saj je UM na več koncih (MB, Kranj …). Ne smemo diskriminirati, imamo pravico živeti.


Učna enota Izobraževanje za človekove pravice eden izmed temeljnih, ki je vsakemu izmed nas v opomin in spomin, da smo mi tisti mladi odločevalci, za katere si želimo da bi bili sposobni kritičnega razmišljanja, se zavedali svojih pravic …


Vtis študentke Mojce, ki je v preteklosti obiskovala KOOD Izobraževanje za človekove pravice:

Študentka Mojca, odvetniška pripravnica pove, da z udeležbo na tej učni enoti pridobimo širok spekter znanj. Če ne vemo kaj so naše pravice, ne vemo da se nam kršijo. Pravniki skrbijo za to, da je pravica do pravnega varstva vsem omogočena. Pomembno je, da imamo zavedanje o svojih pravicah, zato vabi vse študente_ke na debate, za katere običajno izr. prof. dr. Borut Holcman prosijo, če jih lahko še malo podaljšajo, saj jim tekom učne ure vedno prehitro mine čas, ki je na voljo. Veseli jo, da profesor vsem pusti, da so kritični, da izrazijo svoje mnenje.


Izr. prof. dr. Luka Pavlič iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko želi izpostaviti, da so digitalne vsebine KOOD namenjene vsem, tudi tistim brez določenih predznanj računalništva in informatike. V današnjem času neprestanega digitalnega napredka nam pridobivanje novih znanj vedno koristi.

Vsebine iz področja digitalizacije.


KOOD Oblikovanje zahtev informacijskih rešitev

  • Kako vemo kaj potrebujemo?
  • Kje nabavimo aplikacije ipd.
  • Kako povedati nekomu kaj potrebujemo in kako do tega priti.

KOOD Osnove revidiranja informacijskih sistemov

  • Osnovna znanja, ki nam pomagajo pri našem vsakdanjem delu,
  • Kako ugotoviti, da je nekaj kakovostno in dobro?
  • Gre se za to, da smo sposobni ugotoviti in kot posameznik ali v podjetju revidirati programsko opremo, če je dobra, kaj je ok, kaj ni ok, če je oprema zadostna glede na naše potrebe. ​

Oblak besed prikazuje najpogostejše besede v povezavi z digitalizacijo.



Izr. prof. dr. Marko Hölbl iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko naredi pregled digitalnih vsebin, ki so v okviru KOOD na voljo v študijskem letu 2023/24.

KOOD Osnove kibernetske varnosti

  • Dandanes se vsi soočamo z internetom, pri njegovi uporabi pa hitro postanemo tarča spletnih prevar in napadov. V tej učni enoti želijo predstaviti določene pojme in primere, tehnična predznanja pa za udeležbo niso pogoj.
  • Dotakniti se želijo vsakdanjih področij, kjer bi nam določene zanje kibernetske varnosti koristilo.

KOOD Digitalna preobrazba

  • Pomembno je, da se zavedamo pomembnosti, ki nam jih prinaša digitalna preobrazba.
  • Pomembno je ovrednoti in poznati infrastrukturo tehnologije, ki nam to preobrazbo omogoča.
  • V Sloveniji imamo trenutno tudi ministrstvo za digitalno preobrazbo.
  • Tekom te učne enoto bodo predstavljeni nekateri osnovni tehnološki koncepti.

KOOD Podatkovno podprto odločanje

  • Kaj sploh je umetna inteligenca?
  • Kaj nam prinašajo jezikovni modeli, npr. ChatGPT?
  • Kako to uporabljati na etičen in pravilen način?
  • Kako natančni so ti modeli. Kako jih ustrezno uporabljati.
  • Vse to bo predstavljeno z vidika študenta_ke, ki bi si to želel_a bolje spoznati.

 

Red. prof. dr. Sonja Šostar Turk s Fakultete za zdravstvene vede zbranim predstavi več informacij o KOOD Vpliv okolja na zdravje in inovativne učne tehnologije, ki zajema:

  • inovativne načine učenja in poučevanja s pomočjo novih tehnologij in digitalnih vsebin: razširjena resničnost (poglobljena resničnost, mešana resničnost in navidezna resničnost)
  • vpliv okolja in onesnaževanja zraka na zdravje ljudi,
  • higieno rok,
  • globalne okoljske probleme.

Razširjena resničnost je vse pogosteje uporabljena tehnologija.


Red. prof. ddr. Ane Vovk s Filozofske fakultete zbranim predstavi več o učnih enotah s področja zelenega prehoda, kjer izpostavi KOOD Samooskrba kjer:

  • spoznamo čisto praktične možnosti/pristope, saj si tekom učnih ur v živo pogledamo drugačno življenje, trajnostne soseske, ekovasi;
  • tekom predmeta pridobimo nekaj teoretičnega znanja, veščine kako si lahko vsak sam zgradi svojo mini kmetijo oz. posest; interakcija z ljudmi, ki tako že živijo;
  • spoznamo kako živeti samooskrbno, iti izven sistema in biti finančno neodvisen, da se nekako osamosvojimo tega, kar je bil do sedaj vedno problem, da smo vezani na določena dela;
  • znotraj tega predmeta živimo »off grid« (izven sistema), moramo si drzniti biti drugačni.
    Oblak besed, ki prikazuje najpogostejše besede na temo samooskbe.

Odgovori na vprašanja, ki so bila zastavljena na dogodku:

 

  • Kako se lahko študenti_ke FVV udeležujejo teh obštudijskih aktivnosti?

Vse učne enote, ki se izvajajo v Mariboru, se lahko  v primeru zadostnega zanimanja študentov_k na dislociranih članicah izvedejo tudi tam. Pri učnih enotah, kjer je mogoča izvedba na daljavo, lahko visokošolski_e učitelji_ce to izvedejo tudi na daljavo. Predlagamo vam prijavo, nato pa individualni dogovor z visokošolskim_o učiteljem_ico, ki izvaja posamezno učno enoto. 


  •  Kaj se zgodi v primeru, da pri posamezni učni enoti ni zadostnega števila prijav?

Učne enote v okviru kreditno ovrednotene obštudijske dejavnosti se izvedejo le v primeru, če študenti_ke zanje pokažejo zadosten interes, tj. najmanj 6 študentov_k oz. 10 študentov_k v primeru ekipnih športov.

Več o tem si lahko preberete v Pravilniku o kreditno ovrednoteni obštudijski dejavnosti na Univerzi v Mariboru.  

 

  • Ali je možno izbrati več kot eno dejavnost?

Če učne enote v sklopu kreditno ovrednotene obštudijske dejavnosti na Univerzi v Mariboru izbirate kot prosto izbirne predmete, jih lahko izberete toliko, kot jih predvideva predmetnik študijskega programa, v katerega ste vpisani. Od študijskega leta 2023/24 je to na dodiplomskih in enovitih magistrskih študijski programih ter na študijskih programih druge stopnje min. 6 ECTS. Če učne enote izbirate kot dodatne, pri tem ni omejitev, pazite le, da ne naredite prevelikega zalogaja in se zaradi tega aktivnosti v sklopu učnih enot ne udeležujete.

 

  • Kdaj in kje bodo potekale prijave?

Prijave potekajo v času vpisa v višji letnik, in sicer skladno s termini vpisa, ki jih določi posamezna fakulteta, oz. najkasneje do 6. 10. 2023. Prijavnico oddate v referatu za študentske zadeve fakultete, na kateri študirate. Navedeni  prijavni rok ne velja za učno enoto Strokovna praksa na ŠP 2. stopnje kot KOOD 1, 2, 3, 4. Na to učno enoto se je možno prijaviti kadarkoli med študijskim letom.

Več o tem lahko izveste v objavi o Obštudijski dejavnosti na spletni strani moja.um.si.

 

  • Ali obstaja kakšna bolj likovno usmerjena obšolska dejavnost?

Zaenkrat ne, seveda pa lahko k sodelovanju spodbudimo visokošolske učitelje_ice, ki izvajajo študijske programe na področju likovne umetnosti. Pomembno je, da se študenti_ke zavedate, da lahko pomagate sooblikovati akademski prostor na univerzi.

 

  •  Je kasneje možen izpis iz določene dejavnosti?

Če si učno enoto izberete kot dodatno učno enoto, je odjava od učne enote sicer mogoča, četudi vam predlagamo vso resnost pri prijavi. Z vašo prijavo je namreč pogojena izvedba učnih enot, ki se lahko zaradi naknadne neudeležbe spremeni tudi za ostale študente_ke, prijavljene k tej učni enoti. V kolikor se zaradi ostalih obveznosti aktivnosti v vklopu učne enote  ne morete udeležiti, vas vljudno prosimo, da o  tem obvestite pristojni referat za študentske in študijske zadeve članice, kjer študirate.

V primeru, ko ste učno enoto kreditno ovrednotene obštudijske dejavnosti izbrali v okviru proste izbirnosti, izpis ni možen, saj se učna enota z vašo izbiro umesti med vaše redne študijske obveznosti, ki vplivajo tudi na napredovanje v višji letnik študija.  

 

  • Kako je glede semestrov, urnik se določi na število prijav, kaj ne? Kako pa je glede semestrov? V katerem semestru se izvajajo določeni predmeti ?

Posamezni predmeti se izvajajo kot je določeno z učnim načrtom. Odvisno pa je tudi od narave učne enote (npr. Športna aktivnost - alpsko smučanje), zato se je o tem najbolje pozanimati pri nosilcu_ki učne enote.

 

  • Kolikokrat na teden se izvaja določen šport npr. odbojka?

Praviloma 2-krat na teden. Svetujemo pa, da se o tem pozanimate pri nosilcu_ki posamezne učne enote.

 


Za dodatna vprašanja in informacije glede kreditno ovrednotene obštudijske dejavnosti na Univerzi v Mariboru smo vam na voljo na naslovu elektronske pošte: poststudy@um.si.

 

Informacije o kreditno ovrednoteni obštudijski dejavnosti najdete tudi na spletni strani moja.um.si.