⏳ Predviden čas branja: 20 min
V nadaljevanju so predstavljeni nasveti za aktivno učenje, organizacijo študija, pripravo inovativnih izdelkov in nadgradnjo znanja ob uporabi IKT.
💡 Namig: Preverite Učni stolpič, javno dostopno zbirko uporabnih IKT-orodij, s katerimi lahko podprete različne faze učenja. Orodja lahko filtrirate po različnih kategorijah. Študentom Univerze v Mariboru je omogočena uporaba številnih orodij za lažji študij. Raziščite IT storitve UM, kjer so predstavljene rešitve, do katerih dostopate z uporabo
univerzitetne digitalne identitete.
Aktivno učenje
Z uporabo
miselnih vzorcev, pojmovnih map, oblakov besed in kartic vprašanj je vaše učenje lahko učinkovitejše in hitrejše.
Miselni vzorci in pojmovne mape
Osnovna razlika med miselnim vzorcem in pojmovno mapo je v obliki. Pri miselnem vzorcu se ključne besede nahajajo okrog izhodiščnega gesla. Pri pojmovni mapi pa gre za ponazoritev odnosov med danimi pojmi v obliki hierarhije. Za lažje branje in razumevanje lahko na posamezne puščice vključite tudi glagole, ki pojasnjujejo odnos.
Miselni vzorec Pojmovna mapa
Uporaba:
- Organizirani zapiski, ki spodbujajo razmišljanje o učenju in lajšajo vzpostavitev povezav med obstoječim in novim znanjem.
- Slovar neznanih ali ključnih besed, ki jim dodate pojasnila (lahko tudi v obliki slik).
- Analiza problema, ključnih korakov za reševanje problema in prikaz rezultatov (npr. analiza dejavnikov, ki vplivajo na prodajo).
- Zbiranje idej v okviru projektnega dela in soustvarjanje miselnega vzorca oz. pojmovne mape (npr. zbiranje idej za načrtovanje izvedbe promocije dogodka).
- Povzetek vsebine in predstavitev ključnih rezultatov ugotovitev (npr. kratko poročilo, predstavitev avtorja knjige).
IKT:
Obstajajo različna orodja za ustvarjanje miselnih vzorcev in pojmovnih map. Večinoma gre za orodja, ki so delno brezplačna. Miselne vzorce in pojmovne mape lahko ustvarite tudi z orodji, ki prvotno niso namenjena njhovemu ustvarjanju.
Z digitalno identiteto UM lahko uporabite:
SmartArt
(npr. v Microsoft PowerPoint),
Microsoft Whiteboard
in
Draw.io.
Primeri ostalih orodij za ustvarjanje miselnih vzorcev in pojmovnih map:
CMapTools,
Diagrams.net,
Xmind,
Coggle,
MindMup
in
Mindmaster.
Priporočamo, da v primeru delno brezplačnih orodij najprej preverite možnosti, ki jih omogoča orodje (zaradi omejenih funkcionalnosti brezplačnih različic) in šele nato pričnite ustvarjati z njihovo pomočjo.
"Pristop, ki ga uberem pri učenju, je izdelava miselnega vzorca. Slednji velja za eno najučinkovitejših učnih tehnik. Snov preberem in začnem z izdelavo miselnega vzorca. Najprej napišem glavne naslove in iz njih grafično širim pojme, ki so ključni za znanje in razumevanje snovi. Prednost uporabe takšnega pristopa je, da je za izdelavo dobrega miselnega vzorca potrebno razumeti snov. Takšna tehnika te zato spodbudi k aktivnemu učenju. Miselni vzorci so tudi odlično orodje za hitro ponovitev pred izpitom. Ena od večjih slabosti takšnega pristopa pa je, da je tehnika časovno potratna in naporna."
Študentka 2. letnika Filozofske fakultete UM
Oblaki besed
Oblaki besed so vizualna predstavitev izbranih besed, zamisli ali asociacij. Z velikostjo ali barvo posameznih besed lahko ponazorite njihovo pomembnost ali pogostost pojavljanja. Oblaki besed so lahko različne oblike; najpogosteje so prikazani v krožni obliki.
Oblak besed, ki ponazarja primere uporabe.
Uporaba:
Oblak besed lahko uporabite za predstavitev pomembnih informacij. Uporabite ga lahko še za:
- analizo besed (npr. prikažete sopomenke, protipomenke in nadpomenke izbrani besedi) ali besedila (npr. najpogostejše besede iz Homerjeve odiseje).
- primerjavo različnih vrst besedil (npr. primerjava govorov).
- povzetek analize rezultatov, pri čemer najpomembnejše podatke prikažemo najbolj izstopajoče (npr. izzivi s področja ekologije, ki so jih naslovili anketiranci).
IKT:
Za ustvarjanje oblakov besed obstajajo naslednji brezplačni generatorji: Word Art, WordClouds, WordItOut, TagCrowd.
Kartice vprašanj