Vsebina
- Splošno o institucijah pluralne policijske dejavnosti, njihovi organizaciji in nalogah;
- Policijske organizacije in njihovo okolje;
- Organizacija in delovanje slovenske policije na lokalnem regionalnem in državnem nivoju;
- Policijski managerji (vloga, naloge, izobrazba in usposobljenost);
- Načrtovanje dela v policiji in povezave z delom drugih institucij pluralne policijske dejavnosti
- Odgovornost in zagotavljanje discipline zaposlenih v policiji in institucijah pluralne policijske dejavnosti;
- Obravnavanje pritožb v policiji (pritožbe policistov, pritožbe na delo policistov) in v institucijah pluralne policijske dejavnosti
- Pooblastila policistov (načela za uporabo policijskih pooblastil, splošna policijska pooblastila, uporaba prisilnih sredstev) in primerjava s pooblastili drugih pooblaščenih uradnih oseb
Metode poučevanja in učenja
Predmet se bo izvajal v obliki predavanj, seminarjev, diskusij, študij primerov, individualnih projektov, skupinskega dela ter individualnih konzultacij s predavateljem.
Del predmeta se izvaja v obliki e-predavanj.
Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje
Študenti pri predmetu pridobijo temeljna znanja s področja upravljanja policijske organizacije na vseh nivojih, seznanijo se z operativnimi postopki v policiji. Temeljito se seznanijo z načeli uporabe policijskih pooblastil, s splošnimi policijskimi pooblastili ter s prisilnimi sredstvi, ki jih lahko uporabijo policisti. Spoznanja primerjajo s pooblastili drugih institucij pluralne policijske dejavnosti.
Temeljni literatura in viri
- Meško, G., Dvojmoč, M., Lobnikar, B., Modic, M., Prislan, K., Sotlar, A. in Tominc, B. (2020). Policija in drugi deležniki zagotavljanja varnosti – vidiki pluralne policijske dejavnosti v lokalnih skupnostih: ciljni raziskovalni projekt: raziskovalno poročilo. Univerza v Mariboru, Fakulteta za varnostne vede.
- Sotlar, A., Modic, M. in Lobnikar, B. (2016). Javno mnenje o institucijah pluralne policijske dejavnosti v Sloveniji. V G. Meško, K. Eman in B. Flander (ur), Oblast, legitimnost in družbeno nadzorstvo (str. 159–187. Univerza v Mariboru, Fakulteta za varnostne vede.
- Sotlar, A., Dvojmoč, M., Tominc, B. in Modic, M. (2022). Pluralna policijska dejavnost v Sloveniji: podobne naloge in pooblastila, različni nadzorstveni in pritožbeni postopki?. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 73(1), 35–47.
- Žaberl, M. (2006). Temelji policijskih pooblastil. Fakulteta za policijsko-varnostne vede.
- Lobnikar, B., Christián, L., Balla, J., Kalmár, Á., Cajner Mraović, I., Borovec, K. in Sotlar, A. (2023). Police and other plural policing institutions in Central and Eastern Europe facing COVID-19 pandemic. V M. den Boer (ur.), E. Bervoets (ur.) in L. Hak (ur.), Plural policing, security and the COVID crisis: comparative European perspectives (str. 107–138). Palgrave Macmillan.