Besedilo o sprejetju
Študijski program Organizacija in management poslovnih in delovnih sistemov je sprejel Senat Fakultete za organizacijske vede 20.9.2005 in Senat Univerze v Mariboru 27.9.2005. Soglasje k programu je podal Svet za visoko šolstvo Republike Slovenije 30.9.2005.
Študijski program Organizacija in management poslovnih in delovnih sistemov je bil v postopku podaljšanja akreditacije potrjen na Senatu Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru 20. 9. 2011, na Senatu Univerze v Mariboru 30. 9. 2011, odločba o podaljšanju akreditacije študijskega programa je bila s strani Sveta Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu Republike Slovenije (NAKVIS) izdana dne 30. 8. 2012 .
Sprememba imena študijskega programa iz Organizacija in management poslovnih in delovnih sistemov v Inženiring poslovnih sistemov je bila potrjena na Senatu Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru 4. 7. 2016, na Senatu Univerze v Mariboru 27. 9. 2016.
Pogoji za napredovanje po študijskem programu
Pogoji za napredovanje v 2. letnik: študent napreduje v 2. letnik, če je z opravljenimi obveznostmi 1. letnika zbral najmanj 45 ECTS.
Pogoji za napredovanje v 3. letnik: študent napreduje v 3. letnik, če je opravil vse obveznosti 1. letnika (zbral 60 ECTS) in je v 2. letniku zbral najmanj 45 ECTS. Brez opravljenih obveznosti 1. letnika v obsegu 60 ECTS, tudi izjemno napredovanje v 3. letnik ni mogoče.
Pogoji za dokončanje posameznih delov študijskega programa
Študijski program Inženiring poslovnih sistemov 1. stopnje (VS) trenutno ne vsebuje delov, ki bi jih bilo mogoče posamezno zaključiti.
Možnosti za nadaljevanje študija
Diplomant lahko nadaljuje študij:
- na 2. stopnji magistrskega študijskega programa
Možnosti za zaposlitev
Pridobljena diploma vam bo zagotovila ustrezna znanja za zaposlitev v vseh sektorjih gospodarstva in negospodarstva. Diplomanti boste nepogrešljivi upravljalci vodstvenih, temeljnih in podpornih procesov v kateri koli organizaciji. Vsaka organizacija se sooča z izzivi izboljševanja učinkovitosti in uspešnosti svojih procesov kakor tudi z vpeljevanjem sodobnih metod in inovativnih pristopov. Za to boste poskrbeli diplomanti študijskih programov s področja inženiringa poslovnih sistemov.
Načini ocenjevanja
Načini in oblike preverjanja in ocenjevanja znanja so opredeljeni v posameznem učnem načrtu in dosledno sledijo preverjanju doseženih učnih izidov in kompetenc posamezne učne enote.
Temeljni cilji študijskega programa
Temeljni cilj visokošolskega strokovnega študijskega programa 1. stopnje Inženiring poslovnih sistemov je izobraziti študenta v lik diplomiranega organizatorja poslovnih sistemov, ki:
• razume pomen organiziranosti, delovanja in inženiringa poslovnih sistemov s ciljem uspešnega in učinkovitega delovanja gospodarskih in negospodarskih subjektov ter razume pomen orkestracije med poslovnimi in delovnimi procesi,
• uspešno izvaja naloge v temeljnih poslovnih procesih oskrbovalnih verig in v podpornih procesih ter je sposoben prilagajati delo zahtevam poslovnega okolja s pridobljenimi poslovnimi, tehničnimi in vodstvenimi znanji, pri tem pa uporablja inženirske principe dizajniranja sodobnih organizacijskih okolij,
• uporablja in razvija metode in tehnike za uspešen in učinkovit inženiring poslovnih sistemov ter spremljanje, nadzor in vodenje poslovnih sistemov ter dojema učenje kot vseživljenjski proces.
Splošne kompetence diplomanta pridobljene na študijskem programu
Študij temelji na razvoju kognitivnih, osebnostnih, operativnih, odnosnih, managerskih in organizacijskih kompetencah. Diplomant visokošolskega strokovnega programa 1. stopnje Inženiring poslovnih sistemov je usposobljen za:
• kvantitativen pristop k inženiringu poslovnih sistemov in procesov: dizajniranje in organiziranje, merjenje in izboljševanje.
• prepoznavanje lastnosti poslovnih sistemov in izbiranje najprimernejših organizacijskih pristopov za njihov stalen razvoj,
• organizacijsko pripravo in izvedbo inženiringa poslovnih sistemov, vključujoč planiranje in nadzor izvedbe,
• vsebinsko poznavanje, planiranje, spremljanje, nadzor in vodenje temeljnih poslovnih in podpornih procesov.
Predmetno specifične kompetence diplomanta pridobljene na študijskem programu
Diplomant visokošolskega strokovnega programa 1. stopnje Inženiring poslovnih sistemov je usposobljen za inženiring, organiziranje, obvladovanje in vzdrževanje temeljnih procesov:
• razvoja proizvodov in proizvodnih procesov (izdelkov in/ali storitev),
• predvidevanja, planiranja in vodenja proizvodnje izdelkov in/ali storitev,
• oskrbovalnih verig: nabavljanja, skladiščenja, prodajanja, transporta in distribucije,
• projektnega vodenja: od koncipiranja do nadzora izvedbe,
• vzdrževanja delovnih sredstev in naprav,
• kontrole in nadzora kakovosti.
Usposobljen je za integracijo in orkestracijo podpornih procesov s temeljnimi procesi:
• optimizacijo normativov za delo, materialov, delovnih sredstev, rokov, tolerance,
• vzdrževanje organizacije integralnih in parcialnih poslovnih in delovnih sistemov,
• opredeljevanje enotnih standardov za inženiring in proizvodnjo izdelkov/storitev,
• nadzor učinkovitosti inženiringa poslovnih in produkcijskih sistemov,
• ugotavljanje delovnih prispevkov skupin, timov oz. enot,
• motiviranje zaposlenih za uspehe pri delu,
• obvladovanje osnov inženirskih sistemov in varstvo okolja in
• smotrno uporabo informacijske tehnologije za podporo temeljnemu transformacijskemu procesu.
Pogoji za vpis v program
V visokošolski strokovni študijski program 1. stopnje Inženiring poslovnih sistemov se lahko vpiše vsakdo, ki je opravil zaključni izpit v katerem koli štiriletnem srednješolskem programu, poklicno maturo ali splošno maturo.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati izbrani glede na:
-splošni uspeh pri zaključnem izpitu, poklicni maturi oziroma splošni maturi: 60 % točk,
-splošni uspeh v 3. in 4. letniku: 40 % točk
Merila za prehode med študijskimi programi
Prehodi med programi so mogoči skladno z akreditiranimi študijskimi progami, Merili za prehode med študijskimi programi, Statutom Univerze v Mariboru in drugimi predpisi.
1. Prehodi med visokošolskimi strokovnimi programi prve stopnje ter prehodi med univerzitetnimi študijskimi programi in visokošolskimi študijskimi programi prve stopnje:
Študentom visokošolskih strokovnih študijskih programov FOV in sorodnih visokošolskih strokovnih študijskih programov prve stopnje ter študentom univerzitetnih študijskih programov FOV in sorodnih univerzitetnih študijskih programov prve stopnje, ki se vpisujejo na visokošolski strokovni študijski program prve stopnje INŽENIRING POSLOVNIH SISTEMOV se omogočijo prehodi med študijskimi programi:
1. če kandidat izpolnjuje pogoje za vpis v 1. letnik visokošolskega strokovnega študijskega programa prve stopnje Inženiring poslovnih sistemov;
2. ki ob zaključku študija zagotavljajo pridobitev primerljivih kompetenc;
3. med katerimi se lahko po kriterijih za priznavanje prizna vsaj polovica obveznosti po Evropskem prenosnem kreditnem sistemu (v nadaljevanju: ECTS) iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete drugega študijskega programa.
Prijave kandidatov in obseg priznanih študijskih obveznosti bo obravnavala Komisija za študijske zadeve FOV UM. Vpis v višji letnik se odobri kandidatu, ki mu je v postopku priznanih toliko študijskih obveznosti (ECTS), da izpolnjuje akreditirane pogoje za nadaljevanje študija v višjem letniku novega študijskega programa.
2. Prehodi med visokošolskimi strokovnimi programi prve stopnje in višješolskimi programi:
Diplomantom višješolskih študijskih programov, ki so končali izobraževanje za pridobitev višješolske izobrazbe in se vpisujejo na visokošolski strokovni študijski program prve stopnje INŽENIRING POSLOVNIH SISTEMOV se omogočijo prehodi med študijskimi programi:
1. če kandidat izpolnjuje pogoje za vpis v 1. letnik visokošolskega strokovnega študijskega programa prve stopnje Inženiring poslovnih sistemov;
2. ki ob zaključku študija zagotavljajo pridobitev primerljivih kompetenc;
3. med katerimi se lahko po kriterijih za priznavanje prizna vsaj polovica obveznosti po Evropskem prenosnem kreditnem sistemu (v nadaljevanju: ECTS) iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete drugega študijskega programa.
Prijave kandidatov in obseg priznanih študijskih obveznosti bo obravnavala Komisija za študijske zadeve FOV UM. Vpis v višji letnik se odobri kandidatu, ki mu je v postopku priznanih toliko študijskih obveznosti (ECTS), da izpolnjuje akreditirane pogoje za nadaljevanje študija v 2. letniku novega študijskega programa.
Merila za priznavanje znanj in spretnosti pridobljenih pred vpisom v študijski program
Znanje in spretnosti se priznavanja v skladu s Pravilnikom o priznavanju znanj in spretnosti v študijskih programih (UM št. 012-2019-2).
Pogoji za dokončanje študija
Študent zaključi študij ob izpolnitvi vseh predvidenih obveznosti na programu ter uspešno zagovarja diplomsko nalogo in skupno zbere najmanj 180 ECTS.