SLO | EN

Cilji in kompetence

Študenti pri tem predmetu: 1. Sistematično nadgradijo teoretično znanje na področju konceptov, ki so relevantni za delovanje majhnega odprtega gospodarstva 2. Se usposobijo uporabljati teoretično znanje v konkretnih kompleksnih primerih v razmerah odprtega gospodarstva 3. Kritično uporabljajo analitični pristop k preučevanju zunanjih posledic odločitev nacionalne ekonomske politike 4. Izvajajo kritično presojo, ki temelji na trdnih teoretičnih osnovah.

Vsebina

1. Osnovni koncepti odprtega gospodarstva 2. Plačilna bilanca in koncepti plačilne bilance 3. Devizni tečaj in koncepti tečaja 4. Prilagajanje cen v razmerah fiksnih in fleksibilnih deviznih tečajev 5. Mehanizem prilagajanja dohodka in mednarodni transmisijski mehanizmi 6. Ekonomska politika v odprtem gospodarstvu (Swanov diagram, Mundell Flemming model) Cene in output v odprtem gospodarstvu: krivulja agregatne ponudbe in povpraševanja

Metode poučevanja in učenja

-predavanja; -študij primerov; -priprava seminarskega dela

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Znanje in razumevanje: Študenti: 1. Celovito obvladajo specifično znanje s področja makroekonomije odprtega gospodarstva 2. Pridobijo poglobljeno znanje na področju analize notranjega in zunanjega ravnovesja 3. Se naučijo razložiti dinamične povezave na področju tečajnih režimov in politike 4. Razvijejo sposobnost kritične presoje nacionalne politike konkurenčnosti 5. Se naučijo analizirati in sintetizirati različne poglede na uspešnost ekonomske politike v odprtem gospodarstvu ob spreminjajočih se pogojih 6. Se usposobijo za nadgradnjo in načrtovanje proučevanja na področju poslovanja v odprtem gospodarstvu 7. Se zavedajo lastne etične in profesionalne odgovornosti na področju poslovanja v odprtem gospodarstvu 8. Razvijajo zmožnost kritičnega etičnega razmišljanja. Kognitivne/Intelektualne veščine Študenti 1. Pridobijo razumevanje in uporabo kritične analize in razvoja teorij ter njihove uporabe v reševanju konkretnih in abstraktnih strokovnih problemov, brez dodatnih navodil. 2. Pridobijo sposobnost iskanja in sinteze novih informacij s področja ekonomije odprtega gospodarstva v literaturi in praksi ter sposobnost njihovega umeščanja v ustrezen strokovni okvir. 3. So sposobni izbrati ustrezno metodo za pridobitev rešitve kompleksnega problema ter znajo presoditi o zanesljivosti, veljavnosti in signifikantnosti dobljenih rezultatov. 4. Znajo identificirati problem iz različnih zornih kotov ter iskati ustrezne rešitve. 5. Znajo preučiti nasprotujoče si informacije in presoditi vzroke za to.

Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi

Ključne/prenosljive veščine in spretnosti Študenti: 1. Dalje razvijajo veščine in spretnosti v uporabi znanja na svojem konkretnem strokovnem delovnem področju. 2. Nadgrajujejo sposobnost samostojnega učenja. 3. Nadgrajujejo sposobnost uporabe informacijske tehnologije. 4. Nadgrajujejo sposobnosti timskega dela in sposobnosti za vodenje tima. 5. Razvijajo komunikacijske sposobnosti za učinkovito reševanje konfliktov. 6. Znajo identificirati problem iz različnih zornih kotov ter iskati ustrezne rešitve. 7. So učinkoviti v (samo)vrednotenju lastnega dela in znanja. 8. Znajo izbrati in upravljati z ustreznimi informacijami ob minimalnem vodenju. Praktične veščine: Študent: 1. pridobi praktične izkušnje na področju upoštevanja notranjega in zunanjega ravnovesja hkrati 2. lahko deluje samostojno, ob minimalnih navodilih in nadzoru.

Temeljni literatura in viri

1. Salvatore, D. 2016. International Economics. Trade and Finance. Wiley. 12. izdaja (ali katerakoli prejšnja). 2. Berg, H. 2016. International Finance and Open-Economy Macroeconomics. Theory. History and Policy. World Scientific.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Pogoj za opravljanje pisnega izpita sta opravljena izpita pri predmetih Uvod v ekonomijo in mikroekonomiko in Makroekonomija I.

  • red. prof. dr. DARJA BORŠIČ, univ. dipl. ekon.

  • Pisni izpit: 70
  • Seminarsko delo: 30

  • : 30
  • : 30
  • : 120

  • slovensko
  • slovensko

  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (EKONOMIJA) - 3.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (ELEKTRONSKO POSLOVANJE) - 3.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (FINANCE IN BANČNIŠTVO) - 3.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (MANAGEMENT IN ORGANIZACIJA POSLOVANJA) - 3.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (MARKETING) - 3.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (MEDNARODNA POSLOVNA EKONOMIJA) - 3.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (PODJETNIŠTVO) - 3.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (RAČUNOVODSTVO, REVIZIJA IN DAVŠČINE) - 3.