SLO | EN

Cilji in kompetence

Študenti pri tem predmetu: 1. Razvijejo sposobnost za celovito spoznavanje in preučevanje. 2. Razumejo sistemsko reševanje problemov inoviranja kot vsakodnevno prakso na vseh nivojih. 3. Utrdijo in nadgradijo teoretično znanje na področju raznolikih vsebin inoviranja. 4. Se usposobijo uporabljati teoretično znanje sistemskega vzopudbujanja inoviranja v konkretnih primerih. 5. Razvijejo potrebo po sodelovanju z različnimi strokovnjaki zaradi poznavanja soodvisnosti in razvijejo sposobnost za učinkovito delo v skupini med reševanjem primerov iz prakse.

Vsebina

1. Uvod v uspešnost s sistemskim razmišljanjem za celovitejše razumevanje inovativnega reševanja problemov 2. Sodelovanje specialistov, odnos med specializacijo in celovitostjo v odprtih sistemih inoviranja 3. Teorija kaosa, kompleksnosti in možnosti reševanja v zgodnejših procesih inoviranja. 4. Hierarhija in soodvisnosti v procesih ustvarjalnosti in inoviranja 5. Povezanost teorije sistemov s trajnostnim razvojem, družbeno odgovornostjo, in inovacijskim managementom 6. Etične vrednote v procesih managementa inoviranja 7. Izgradnja modela inovativne družbe 8. Primeri uporabe sistemskega spodbujanja inoviranja v praksi.

Metode poučevanja in učenja

- Predavanja s pomočjo razprave; - AV predstavitve; - obravnava študijskih primerov; - aktivno skupinsko delo

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Znanje in razumevanje: Študenti: 1. Obvladajo specifično znanje s področja sistemskega vzpodbujanja inoviranja. 2. Pridobijo poglobljeno znanje na področju sistemskega razmišljanja o inoviranju. 3. Se naučijo prepoznavati povezave v sistemih. 4. Razvijejo sposobnost interpretacije ustvarjenih inovativnih rešitev s sistemskim razmišljanjem. 5. Se naučijo analizirati in sintetizirati različne poglede. 6. Se usposobijo za nadaljnje proučevanje na področju sistemskega vzpodbujanja inoviranja. 7. Se zavedajo širših etičnih družbenih in okoljskih vprašanj in etike soodvisnosti na področju inoviranja.

Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi

Kognitivne/Intelektualne veščine Študenti 1. Pridobijo razumevanje in uporabo kritične analize in razvoja sistemskih teorij ter njihove uporabe v reševanju konkretnih strokovnih problemov, ob upoštevanju osnovnih usmeritev. 2. Pridobijo sposobnost iskanja in sinteze novih informacij s področja sistemskega vzpodbujanja inoviranja v literaturi in praksi. 3. Se naučijo povezovanja različnih znanj in postopkov ter pomena uporabe strokovne literature. 4. So sposobni izbrati ustrezno metodo za pridobitev rešitve problema ter znajo presoditi o pomenu in značilnosti zbranih podatkov. 5. Znajo spoznati vse pomembne vidike o problemu (objektu) z izbiro bistvenih izbranih vidikov. Ključne/prenosljive veščine in spretnosti Študenti: 1. Dalje razvijajo veščine in spretnosti v uporabi znanja na svojem konkretnem strokovnem delovnem področju. 2. Nadgrajujejo sposobnost samostojnega učenja. 3. Nadgrajujejo sposobnost in spretnost dela v parih in skupinah. 4. Razvijajo komunikacijske sposobnosti za učinkovito strokovno komuniciranje. Praktične veščine: 1. Pridobi praktične izkušnje na področju sistemskega vzpodbujanja inoviranja. . 2. Lahko deluje dokaj samostojno, ob podanih navodilih in delnem nadzoru.

Temeljni literatura in viri

Obvezna študijska literatura (Compulsory textbooks): Ženko, Zdenka in Mulej, Matjaž. Poučevanje teorije sistemov kot prispevek za pot v inovativno družbo. Mednarodno inovativno poslovanje, 2009, letn. 1, št. 1. Zapiski predavanj objavljeni v UM e studij Moodle in dodatni viri, s katerimi se študenti seznanijo na predavanjih / Lecture notes and additional sources instructed to students in the class Matjaž Mulej in soavtorji (2000): Dialektična in druge mehkosistemske teorije, podlaga za celovitost in uspeh managementa. Maribor. UM EPF Dodatna študijska literatura (Additonal textbooks): Drugi novejši mednarodni in domači viri / Other newer international and Slovenian sources Mulej Matjaž in soavtorji (2013). Dialectical systems thinking and the law of requisite holism concerning innovation, (Exploring unity through diversity, vol. 3). Litchfield Park: Emergent Publications. Ženko Zdenka in soavtorji. General Systems Theory completed up by Dialectical Systems Theory. Systems research and behavioral science, ISSN 1092-7026, 2013, vol. 30, iss. 6, str. 637-645.

  • red. prof. dr. ZDENKA ŽENKO, univ. dipl. ekon.

  • Pisni izpit ali 2 pisna testa: 50
  • Seminarska naloga: 30
  • Aktivno sodelanje pri pedavanjih in vajah: 20

  • : 30
  • : 30
  • : 90

  • slovensko
  • slovensko

  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (EKONOMIJA) - 2.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (ELEKTRONSKO POSLOVANJE) - 2.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (FINANCE IN BANČNIŠTVO) - 2.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (MANAGEMENT IN ORGANIZACIJA POSLOVANJA) - 2.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (MARKETING) - 2.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (MEDNARODNA POSLOVNA EKONOMIJA) - 2.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (PODJETNIŠTVO) - 2.
  • EKONOMSKE IN POSLOVNE VEDE (RAČUNOVODSTVO, REVIZIJA IN DAVŠČINE) - 2.