SLO | EN

Cilji in kompetence

Študente usposobiti, da se kritično opredelijo do kriminoloških teorij in njihove praktične vrednosti ter pridobijo temeljno znanje o penologiji, kaznovalnem sistemu in različnih oblikah izvrševanja kazenskih sankcij.

Vsebina

- Kriminaliteta in kriminologija: o opredelitev kriminologije o predmet kriminologije o zgodovinski razvoj kriminologije o raziskovalne metode v kriminologiji. - Merjenje kriminalitete: o uradna statistika o kriminaliteti o nacionalne (viktimizacijske) študije o kriminaliteti. - Klasifikacije kriminoloških teorij. - Biološke teorije: o dednost in kriminaliteta o konstitucijske teorije o okvare centralnega in avtonomnega živčnega sistema. - Psihološke teorije. - Sociološke teorije o kriminaliteti in vzrokih prestopništva: o teorije pritiska o nadzorstvene teorije o teorije konflikta in radikalne teorije o teorije kulturne odklonskosti o teorije simboličnega interakcionizma. - Pojavne oblike o kriminaliteti: o pravne kategorije kaznivih dejanj o tipologije storilcev kaznivih dejanj o pomen fenomenoloških shem. - Penologija kot znanost o izvrševanju kazni: pojem, predmet, vsebina, razvoj, dosežki. - Mednarodni akti in njihov vpliv na razvoj penologije in izvrševanje zaporne kazni. - Sistemi izvrševanja zaporne kazni v preteklosti in danes. - Razvoj in dosežki slovenske penologije. - Namen in zgodovina kaznovanja ter novejša stališča o namenu kaznovanja. - Povezanost penologije z drugimi znanostmi.

Metode poučevanja in učenja

Predmet se bo izvajal v obliki predavanj, diskusij, vaj, študij primerov, individualnih projektov, skupinskega dela in individualnih konzultacij s predavateljem. Docent bo s študenti izvedel vaje in študijske obiske institucij.

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

- Študenti pridobijo znanja o teoretičnih in praktičnih konceptih kriminologije in penologije.

Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi

- Študenti s predavanji, vajami in individualnim delom razvijejo veščine, ki so potrebne tako za razumevanje kriminalitete kot tudi za razumevanje položaja obsojencev v kazenskem pravosodju.

Temeljni literatura in viri

- Eman, K. in Hacin, R. (2021). Uvod v kartiranje kriminalitete (1. izd.). Univerza v Mariboru, Univerzitetna založba. - Erčulj, V. in Meško, G. (2022). Fear of crime – measurement of fear of ordinary crimes and fear of crimes in cyberspace. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 73(4), 308–318. - Meško, G. (1997). Družinske vezi na zatožni klopi? Educy. - Meško, G. (2016). Kriminologija. Fakulteta za varnostne vede. - Meško, G. (2023). Raziskovalno delo Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru v zadnjih petdesetih letih (1973–2023). Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 74(1), 5–21. - Meško, G. in Hacin, R. (2021). Osnove kriminologije s penologijo: študijsko gradivo. Fakulteta za varnostne vede. - Meško, G. in Hacin, R. (2023). Samozaznava legitimnosti policistov in pravosodnih policistov v Sloveniji v treh časovnih obdobjih: primerjalna študija. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 74(2), 137–150. - Meško, G. in Urbas, V. (2021). Delo policije na področju preiskovanja kriminalitete v Sloveniji v času covida-19 s poudarkom na prvem valu epidemije covida-19 spomladi 2020. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 72(1), 21–35. - Meško, G., Eman, K. in Hacin, R. (2022). Kompetence in usposabljanje zaporskih delavcev: študija v slovenskih zaporih. Revija za kriminalistiko in kriminologijo, 73(3), 233–248.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Temeljno znanje osnov sociologije.

  • red. prof. dr. GORAZD MEŠKO

  • Pisni izpit: 70
  • Sodelovanje pri pedagoškem procesu: 30

  • : 60
  • : 20
  • : 160

  • slovensko
  • slovensko

  • VARNOST IN POLICIJSKO DELO - 2.
  • INFORMACIJSKA VARNOST - 2.