Cilji in kompetence
Pri predmetu Klinična prehrana nosečnice se študent spozna z osnovami fizioloških metabolnih procesov v nosečnosti, s pomenom posameznih makro in mikrohranil ter posledicami neustrezne prehrane. Spozna pomen ustrezne telesne teže, zmerne fizične aktivnosti in uravnotežene prehrane za razvoj normalne nosečnosti. Seznani se s patološkimi stanji, kot so motnje hranjenja v nosečnosti in okužbe povzročene s hrano v tem obdobju.
Vsebina
Hormonsko pogojene spremembe presnove v nosečnosti. Prehrana ploda. Ugotavljanje stanja prehranjenosti nosečnice. Telesna teža v nosečnosti. Zdrava prehrana v nosečnosti. Pomen beljakovin v nosečnosti. Vpliv telesne aktivnosti na nosečnost. Pomen maščob v nosečnosti. Pomen ogljikovih hidratov v nosečnosti. Pomen folne kisline v prehrani nosečnice. Pomen vitamina D v prehrani nosečnice. Pomen drugih mikrohranil (vitamini, minerali) v nosečnosti. S hrano povzročene okužbe v nosečnosti. Motnje hranjenja v nosečnosti. Prehrana nosečnice vegetarijanke.
Metode poučevanja in učenja
Predavanja (avditorno in učenje na daljavo). Samostojno delo študentov. Klinične vaje.
Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje
Znanje in razumevanje: študent se nauči temeljnih fizioloških metabolnih procesov v nosečnosti. Razume pomen in vpliv prehrane in prehranskih dopolnil v nosečnosti. Osvoji temeljna znanja o patoloških stanjih (motnje hranjenja, bolezni povezane s prehrano).
Temeljni literatura in viri
Takač I, Geršak K. Ginekologija in perinatologija. Univerza v Mariboru, Medicinska fakulteta 2016.
Novak Antolič Ž, Kogovšek K, Rotovnik Kozjek N, Mlakar Mastnak D. Klinična prehrana v nosečnosti. Center za razvoj poučevanja, Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani 2015.
Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti
Ni posebnih pogojev za vključitev.
Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti:
Pogoja za pristop k izpitu so opravljene klinične vaje.