SLO | EN

Cilji in kompetence

Študent bo sposoben: - zavedati se trenutnih in pričakovanih okoljskih sprememb, - poiskati mednarodne inštitucije, ki se ukvarjajo z okoljskimi spremembami in prilagajanji nanje, - razumeti vpliv podnebnih nesreč in ekstremnih vremenskih pojavov na javno zdravje, - razumeti vpliv okoljskih sprememb na kakovost zraka, prehransko varnost in podhranjenost, - razumeti vpliv okoljskih sprememb na družbo: preseljevanje, slabše higienske pogoje in širjenje bolezni - razumeti vpliv okoljskih sprememb na hidriloški cikel, pomanjkanje pitne vode in bolezni, ki se prenašajo preko vode ter na izgubo biotske raznovrstnosti, - zavedati se pomen zdravstva in zdravstvenih delavcev v boju proti okoljskim spremembam.

Vsebina

1. Predstavitev okoljskih sprememb in napovedane spremembe v prihodnosti. 2. Mednarodne institucije in globalno upravljanje ter prilagajanje okoljskim spremembam. 3. Podnebne nesreče in ekstremni vremenski pojav ter njihov vpliv na javno zdravje. 4. Vpliv okoljskih sprememb na kakovost zraka, prehransko varnost in podhranjenost. 5. Vpliv okoljskih sprememb na družbo: preseljevanje, slabši higienski pogoji in širjenja bolezni. 6. Vpliv okoljskih sprememb na hidriloški cikel, pomanjkanje pitne vode in bolezni, ki se prenašajo preko vode. 7. Vpliv okoljskih sprememb na izgubo biotske raznovrstnosti. 8. Pomen zdravstva in zdravstvenih delavcev v boju proti okoljskim spremembam ter odpornost zdravstvenih sistemov.

Metode poučevanja in učenja

Predavanje (avditorno in oblika učenja na daljavo), seminarske vaje.

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Znanje in razumevanje Po zaključku učne enote bo študent sposoben: - opredeliti dokaze in prihodnje napovedi glede okoljskih sprememb, - izbrati in poiskati mednarodne institucije s področja okoljskih sprememb, - razumeti vpliv podnebnih nesreč in ekstremnih vremenskih pojavov na javno zdravje, - opredeliti vpliv okoljskih sprememb na kakovost zraka, prehransko varnost in podhranjenost, - opredeliti vpliv okoljskih sprememb na družbo: preseljevanje, slabše higienske pogoje in širjenje bolezni - opredeliti vpliv okoljskih sprememb na hidriloški cikel, pomanjkanje pitne vode in bolezni, ki se prenašajo preko vode ter na izgubo biotske raznovrstnosti. - opredeliti pomen zdravstva in zdravstvenih delavcev v boju proti okoljskim spremembam.

Temeljni literatura in viri

Obvezna/Mandatory: ŠOSTAR-TURK, Sonja, ROZMAN, Urška. Vpliv okolja na zdravje : (zbrano učno gradivo). Maribor: Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvene vede, 2020. 156 str., ilustr., graf. prikazi. [COBISS.SI-ID 2567076] FRIIS, Robert H. Essentials of environmental health. Burlington, MA: Jones & Bartlett Learning cop., 2019. Priporočena/Recommended: ŠOSTAR-TURK in sod. Kemijski dejavniki tveganja v prehrani. 1. izd. Maribor: Univerzitetna založba, 2022. ERŽEN in sod. Zdravje in Okolje – izbrana poglavja. Maribor: Medicinska fakulteta, 2010. GRIFFITHS, J. The health practitioner’s guide to climate change: diagnosis and cure. Sterling, VA: Earthscan, 2009.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Pogoji za vključitev v delo: Pogojev ni. Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti: Aktivno sodelovanje pri seminarskih vajah in priprava seminarske naloge.

  • red. prof. dr. SONJA ŠOSTAR TURK, univ. dipl. inž. tekst.

  • Seminarska naloga: 100

  • : 25
  • : 20
  • : 135

  • slovensko
  • slovensko

  • ZDRAVSTVENA NEGA (INTEGRIRANA OBRAVNAVA KRONIČNIH BOLNIKOV V NAPREDNI ZDRAVSTVENI NEGI) - 1.
  • ZDRAVSTVENA NEGA (INTEGRIRANA OBRAVNAVA STAREJŠIH V NAPREDNI ZDRAVSTVENI NEGI) - 1.
  • ZDRAVSTVENA NEGA (JAVNO ZDRAVJE) - 1.
  • ZDRAVSTVENA NEGA (MENTALNO ZDRAVJE V NAPREDNI PRAKSI ZDRAVSTVENE NEGE) - 1.
  • ZDRAVSTVENA NEGA (PREVENTIVNA IN KLINIČNA PREHRANA) - 1.
  • ZDRAVSTVENA NEGA (ZDRAVSTVENA NEGA) - 1.