SLO | EN

Cilji in kompetence

Študenti bodo spoznali osnovne informacije o slovenščini, se naučili pisati in izgovarjati slovenske besede in nekaj pogostih ter uporabnih izrazov, ki jim bodo olajšali bivanje v Sloveniji. Med tečajem se študent nauči osnovnega sporazumevanja v najpogostejših vsakodnevnih situacijah. Študent se seznani z osnovnim besediščem, s sporazumevalnimi vzorci in kratkimi besedili za poslušanje in branje, in sicer s pomočjo vaj za govorjenje in pisanje ter slovničnih poglavij. Tečaj študentu omogoča, da doseže začetno stopnjo znanja slovenščine.

Vsebina

Osnovni podatki o slovenskem jeziku in slovenski kulturi. Slovenska pisava in branje besedil v slovenskem jeziku na začetni ravni. Osnove oblikoslovja in skladnje slovenskega jezika. Pisanje kratkih in enostavnih besedil v slovenskem jeziku. Preprosto govorno izražanje, a dovolj ustrezno in pravilno, tako da sporazumevanje poteka nemoteno. Osnovni besedni zaklad za sporazumevanje o vsakdanjih temah.

Metode poučevanja in učenja

? delo v skupini; ? individualno delo; ? delo v spletni učilnici; ? strokovna ekskurzija. Poučevanje in učenje potekata z didaktično uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Po opravljenem predmetu: ? se študent lahko v določeni meri samostojno sporazumeva v predvidljivih in enostavnih sporazumevalnih položajih, ? razume bistvene informacije v krajših, enostavnih zapisanih in govorjenih besedilih.

Temeljni literatura in viri

Gjoko Nikolovski idr., 2023: Zdrava slovenščina: učbenik za kratke tečaje slovenščine na nadaljevalni stopnji (A2¬–B1). Ljubljana: Zdravniška zbornica Slovenije. Gjoko NIKOLOVSKI, 2021: Slovenščina kot drugi tuji jezik 1: učno gradivo za predmet. Maribor: Filozofska fakulteta. Špela Kovačič, Marcel Tratnjek, Gjoko Nikolovski, 2023: Slovka. https://slovka.ff.um.si/#/ Andreja MARKOVIČ, Vesna HALUŽAN, Mateja PEZDIRC BARTOL, Danuša ŠKAPIN, Gita VUGA, 2013: S slovenščino nimam težav: učbenik za kratke tečaje slovenščine: nadaljevalna stopnja. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. Tanja JERMAN, Staša PISEK, Anja STRAJNAR, 2015: Slovenščina ekspres 1: učbenik za začetnike na tečajih slovenščine kot drugega in tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. Nataša PIRIH SVETINA, Andreja PONIKVAR, 2012: A, B, C ... 1, 2, 3, gremo. Učbenik za začetnike na kratkih tečajih slovenščine kot drugega ali tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. Ivana PETRIC LASNIK, Nataša PIRIH SVETINA, Andreja PONIKVAR, 2019: Gremo naprej: učbenik za nadaljevalce na tečajih slovenščine kot drugega ali tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Predmet Slovenščina kot drugi in tuji jezik 1 je namenjen tujim študentom Univerze v Mariboru za pridobitev temeljnih jezikovnih kompetenc v slovenskem jeziku.

  • izr. prof. dr. GJOKO NIKOLOVSKI

  • Pisni izpit: 50
  • Ustni izpit: 50

  • : 15
  • : 30
  • : 45

  • slovensko
  • slovensko