Cilji in kompetence
Predmet je namenjen študentom, ki so se seznanili z osnovami slovenskega jezika (branje, pisanje, izgovor na začetni ravni), ker gre za izpopolnjevanje znanja slovenščine na višji ravni. V okviru predmeta študent izpopolni: svoje sporazumevanje v večini vsakodnevnih situacij, svoj besedni zaklad, poslušanje in branje ter razumevanje zapisanih besedil. Študent se nauči napisati praktična besedila in besedila na določeno temo. Predmet študentu omogoča, da doseže stopnjo znanja slovenščine na (višji) srednji ravni.
Vsebina
Razumevanje govorjenih in zapisanih besedil. Nadgradnja znanja iz oblikoslovja in skladnje slovenskega jezika.
Pisanje besedil v slovenskem jeziku,
Izpopolnjevanje govornega izražanja v slovenščini.
Nadgradnja besednega zaklada za sporazumevanje na zahtevnejše vsakdanje teme.
Metode poučevanja in učenja
? delo v skupini;
? individualno delo;
? delo v spletni učilnici;
? strokovna ekskurzija.
Poučevanje in učenje potekata z didaktično uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje
Po opravljenem predmetu:
? se študent lahko sporazumeva v večini enostavnih sporazumevalnih položajev,
? napiše krajše besedilo za vsakdanjo rabo,
? se govorno in pisno izraža, in sicer preprosto, a dovolj ustrezno in pravilno, tako da lahko sporazumevanje poteka nemoteno.
Temeljni literatura in viri
Gjoko Nikolovski idr., 2023: Zdravka. https://zdravka.ff.um.si/
Damjana KERN, Mojca STRITAR, Damjan HUBER, Tjaša ALIČ, Tanja JERMAN, 2020: Pot do izpita iz slovenščine: učbenik za pripravo na izpit iz znanja slovenščine na srednji in visoki ravni. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.
Polona LIBERŠAR, Ivana PETRIC LASNIK, Nataša PIRIH SVETINA, Andreja PONIKVAR, 2020: Naprej pa v slovenščini: učbenik za nadaljevalce na tečajih slovenščine kot drugega ali tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.
Andreja MARKOVIČ, Danuša ŠKAPIN, Mihaela KNEZ, Nina ŠOBA, 2010: Slovenska beseda v živo 2: učbenik in delovni zvezek za nadaljevalni tečaj slovenščine kot drugega/tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.
Andreja MARKOVIČ, Mihaela KNEZ, Nina ŠOBA, Mojca STRITAR, 2018: Slovenska beseda v živo 3a: učbenik in delovni zvezek za izpopolnjevalni tečaj slovenščine kot drugega/tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.
Andreja MARKOVIČ, Mihaela KNEZ, Nina ŠOBA, Mojca STRITAR, 2011: Slovenska beseda v živo 3b: učbenik in delovni zvezek za izpopolnjevalni tečaj slovenščine kot drugega/tujega jezika. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete.
Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti
Obvladovanje slovenskega jezika na ravni kot jo določa učni načrt predmeta Slovenščina kot drugi in tuji jezik 1. Preverjanje predhodenga znanja bo opravljeno s testom in z ustnim izpitom. Preverjanje velja le za študente, ki predhodno niso opravili predmet Slovenščina kot drugi in tuji jezik 1.
Predmet Slovenščina kot drugi in tuji jezik 2 je namenjen tujim študentom Univerze v Mariboru za pridobitev temeljnih jezikovnih kompetenc v slovenskem jeziku.