SLO | EN

Cilji in kompetence

Študent bo: - spoznal zdravstveno varstvo ter organizacijo zdravstvene nege na primarni ravni (patronažna in dispanzerska zdravstvena nega) - razumel in se zavedal prednosti preventivnih strategije na primarni ravni; - uporabljal različna konceptualna ogrodja in metodo procesa zdravstvene nege pri obravnavi posameznika, družine, rizičnih skupin in lokalne skupnosti; - znal sintetizirati teoretična in praktična znanja ter spretnosti za samostojno in timsko izvajanje nalog potrebnih za učinkovito delo v zdravstveni vzgoji in zdravstveni negi v patronažnem in dispanzerskem varstvu; - izvajal kakovostno in varno obravnavo v patronažnem in dispanzerskem varstvu ter prispeval k zmanjševanju neenakosti; - razvijal sposobnost refleksije v različnih situacijah na primarni ravni ter izdelal individualni načrt zdravstvene nege in ustrezno interpretiral posebnosti pri preventivnem vidiku obravnave pacienta, družine ali lokalne skupnosti.

Vsebina

- Zdravstveno varstvo in zdravstvena nega na primarni ravni; - Organizacija zdravstvene nege v patronažnem in dispanzerskem varstvu; - Kakovost in varnost v dispanzerskem in patronažnem varstvu; - Preventivno delo in preventivne strategije v primarnem zdravstvenem varstvu; - Uporaba konceptualnih ogrodij in metode procesa zdravstvene nege pri obravnavi posameznika, družine in lokalne skupnosti na primarni ravni; - Obravnava rizičnih skupin prebivalstva na primarni ravni z vidika zdravstvene nege in zmanjševanja neenakosti; - Metode dela v patronažnem in dispanzerskem varstvu; - Vloga in naloge medicinske sestre v dispanzerju in patronaži. - Izvajanje intervencij zdravstvene nege v patronažnem in dispanzerskem varstvu. - Pristop k študija primera posameznika iz preventivnega vidika v patronažnem in dispanzerskem varstvu.

Metode poučevanja in učenja

Predavanje, seminar, delo s teksti, učenje na problemih, skupinsko delo, metoda intervjuja, študija primera, metoda praktičnih del, individualna oblika dela, učenje ob delu oziroma z delom.

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Študent bo po zaključku predmeta sposoben: - ovrednotiti zdravstveno varstvo in obseg zdravstvene nege na primarni ravni; - izbrati in primerjati različne preventivne strategije na primarni ravni; - razlikovati proces prepoznavanja potreb po ocenjevanju zdravja posameznika, družine in lokalne skupnosti - sestaviti individualni načrt zdravstvene nege, ga izvesti in vrednotiti; - pojasniti pomen obravnave rizičnih skupin prebivalstva na primarni ravni z vidika zdravstvene nege ter interpretirati posebnosti, - povezati teoretična in praktična znanje ter spretnosti za samostojno in timsko izvajanje nalog potrebnih za učinkovito delo v patronažnem in dispanzerskem varstvu, - kritično razmišljati in uporabiti refleksijo v različnih situacijah na primarni ravni.

Predvideni študijski rezultati - Prenosljive/ključne spretnosti in drugi atributi

Zmožnost argumentiranja, sposobnost timskega dela, sposobnost kritičnega vrednotenja lastnega dela

Temeljni literatura in viri

Temeljna: - Horvat, M., Mihevc Ponikvar B. & A. Krajnc. Navodilo za izvajanje, beleženje in obračunavanje storitev v patronažnem varstvu [Elektronski vir]. Ljubljana: Nacionalni inštitut za javno zdravje, 2021. - Ramšak Pajk, J., Ljubič, A. (Ured). Priporočila obravnave pacientov v patronažnem varstvu za diplomirane medicinske sestre. Ljubljana: Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti, 2016. - Navodilo za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni. Uradni list RS 19/1998 in 57/2021. - KEGL, Barbara. Zdravstvena nega v dispanzerskem varstvu: (interno učno gradivo 2020/21). Maribor: Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvene vede, 2020. 39 str., ilustr. [COBISS.SI-ID 42594819]. Dodatna: - Zaletel-Kragelj, L., Eržen, I., Premik, M. Uvod v javno zdravje. Ljubljana: Medicinska fakulteta, Katedra za javno zdravje, 2011. - Železnik, D., Zaletel, M., Šušteršič, O., Ramšak-Pajk, J. Aktivnosti zdravstvene nege v patronažnem varstvu. Ljubljana: Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, 2011. - Železnik, D., Panikvar-Žlahtič, K., Vidmar, I., Istenič, B., Filej, B., Verbič, M. & Založnik, S. Aktivnosti zdravstvene nege za diplomirane medicinske sestre in tehnike zdravstvene nege v ambulanti družinske medicine. Ljubljana: Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, 2011. - Družinska obravnava za zdrav življenjski slog: zbornik prispevkov z recenzijo. Ljubljana : Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Sekcija medicinskih sester v promociji zdravja in zdravstveni vzgoji, 2021. - Prestor, J. et al. Poklicne kompetence in aktivnosti izvajalcev v dejavnosti zdravstvene nege z razlago. Ljubljana: Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, 2021.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Ni pogojev za vključitev.

Opombe

Pogoj za pristop k pisnemu izpitu so pozitivno ocenjeni seminarji. Pogoj za pozitivno oceno predmeta je minimalno 55 % opravljen pisni izpit. Skupna ocena sestoji iz vseh pozitivno ocenjenih obveznosti.

  • viš. pred. mag. BARBARA KEGL, univ. dipl. org.

  • Pisni izpit: 55
  • Vaje (kolokvij): 30
  • Seminar: 15

  • : 30
  • : 15
  • : 160
  • : 65

  • slovensko
  • slovensko