SLO | EN

Cilji in kompetence

V okviru predmeta so zastavljeni naslednji cilji in kompetence, ki jih študent doseže ob zaključku predmeta: - razume osnove delovanja in načrtovanja informacijskih sistemov ter razume njihov pomen za področje zdravstva in zdravstvene nege, - spozna uporabo informacijsko komunikacijskih sistemov v zdravstvu in zdravstveni negi, - spozna in se zaveda pomena varnosti v zdravstveni informatiki, - zna uporabljati osnovna informacijska orodja za enostavno obdelavo in analizo podatkov v zdravstvu.

Vsebina

Vsebina predmeta vključuje naslednje tematske sklope: - informatika v zdravstvu in zdravstveni negi, - informacijski sistemi v zdravstvu in zdravstveni negi, - informacijsko komunikacijska tehnologija v zdravstvu in zdravstveni negi, - inteligentni sistemi, - uporaba umetne inteligence v zdravstveni negi, - vloga informacijske podpore pri raziskovalnem delu na področju zdravstva, - praktična uporaba orodij za prikaz podatkov ter izvedbo deskriptivne in inferenčne statistike v zdravstvu.

Metode poučevanja in učenja

Predavanje (avditorno in oblika učenja na daljavo), vaje, samostojno delo.

Predvideni študijski rezultati - znanje in razumevanje

Po opravljenih obveznostih naj bi bili študenti zmožni: - ovrednotiti kakovost obstoječega zdravstvenega informacijskega sistema, - poznati osnove priprave dokumentacije za implementacijo informacijskih sistemov v zdravstvu, - predlagati rešitve za povečanje varnosti in zagotavljanje kakovosti v zdravstvenih informacijskih sistemih, - primerjati različne nivoje implementacije elektronskih zdravstvenih zapisov, - učinkovito uporabljati programsko opremo za pisanje besedil in osnovno analizo podatkov.

Temeljni literatura in viri

Temeljna literatura: Sewell, J., 2018. Informatics and Nursing. Lippincott Williams & Wilkins. Dodatna literatura: Chen H., Fuller S., Friedman C., Hersh W., 2010. Medical Informatics: Knowledge Management and Data Mining in Biomedicine. New York: Springer. Munro, B.H., 2005. Statistical methods for health care research. Philadelphia: Lippincott.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Pogoji za vključitev v delo: V predmet se lahko vključijo vsi redno vpisani študenti v magistrski študijski program Zdravstvena nega in drugi študenti, ki predmet izberejo kot izbirni predmet. Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti: Aktivno sodelovanje na laboratorijskih vajah in priprava projekta.

  • red. prof. dr. GREGOR ŠTIGLIC, univ. dipl. inž. rač. in inf.

  • Projekt: 80
  • Predstavitev in zagovor projekta: 20

  • : 20
  • : 20
  • : 140

  • slovensko
  • slovensko

  • ZDRAVSTVENA NEGA (ZDRAVSTVENA NEGA) - 2.